ORANŽOVÁ REVOLUCE NA VAŠEM STOLE
Když se řekne „oranžové víno“, možná si představíte, jak mícháme do vína pomeranče. A není se čemu divit, protože chuť a vůně pomerančových slupek je pro oranžová vína asi charakteristická nejvíc. Tento typ vína je jako váš oblíbený film: plné překvapení, emocí a nutnosti si ho užít na maximum!
Historie
Původ výroby oranžových vín se pojí s kameninovými nádobami nesoucími název kvevri. V nich probíhala neřízená fermentace a dlouhá macerace. Tyto nádoby jsou umisťovány pod zem tak, aby se k nádobě a vínu nedostal žádný vzduch. Víno se pak opatrně lisuje a stáčí do lahví až po několika měsících.
Jak se vyrábí?
Ale co dělá oranžová vína tak jedinečnými? Odpověď leží ve výrobním procesu. Pro výrobu oranžového vína se používají bílé odrůdy hroznů. Nejčastěji se využívá odrůda Rulandské šedé a Tramín červený, ale můžeme se setkat s Pálavou, Sauvignonem nebo v podstatě jakoukoliv bílou odrůdou. Narozdíl od většiny bílých vín, která se vyrábějí okamžitým lisováním hned po sběru, tento oranžový klenot se se slupkami kamarádí. Ležení na slupkách je pro hrozny jako dlouhá letní dovolená. Hrozny si užívají každou minutu této lázně a díky tomu dostáváme víno plné textury a chuti. Macerace může trvat několik týdnů až měsíců, tak jak u výroby červeného vína.
Výsledkem je nejen specifická barva, ale hlavně plnější chuť, v níž se projevují i třísloviny. Oranžové víno se nesíří (nebo jen minimálně), nepřidávají se do něj další přípravky a dokonce se víno ani nekrášlí ani nefiltruje. Z těchto důvodu extrémně závisí na tom, aby byly hrozny v naprosto perfektní kvalitě.
Jantarová magie
Začněme tím, co vás zasáhne na první pohled – jeho nádherná jantarová barva s hřejivými oranžovými odlesky. Vypadá to, jako by někdo vzal kousek slunce a přetavil ho do tekuté formy. A když už jsme u toho – toto víno je tak výrazné, že by si klidně mohlo udělat vlastní selfie a vyvěsit ho na Instagram! :)
Co skrývá vůně?
Při prvním přivonění ucítíte sušené rozinky, které vám evokují vzpomínky na babiččin kompot. Jakmile se dostanete k chuťovým nuancím, zjeví se před vámi harmonie datlí, koření a šťavnatého pomeranče. Pomerančová kůra se dostává do hry jako hlavní herec a říkáme vám – tohle není žádné vedlejší vystoupení!
Chuťová alchymie
Tato vína jsou více robustní a výrazná a jsou charakteristická svou chutí. Oranžové víno je výrazně komplexnější než bílé. V chuti najdete vše od medu, tónů sušeného ovoce, oříšků až po jablka, sušené květiny nebo pomeranče. Každý v něm prostě cítí něco jiného. Pro někoho mohou mít až nezvykle slanější chuť nebo umami tóny.
Oranžová vína rozhodně doporučujeme řádně dekantovat, nechat je nadechnout, aby co nejvíce vynikly jejich specifika a aromata.
Co k oranžovému jíst?
Na to vám jednoznačnou odpověď dát nedokážeme. U oranžového totiž neplatí klasická poučka - ryba k bílému, maso k červenému… U oranžového to chce prostě zkoušet. Občas narazíte na kombinaci, která nedává smysl, ale jednoduše funguje. A někdy se netrefíte. Pojďme se mrknout na pár kombinací, které fungují.
- výraznější jídlo
- korejská kuchyně (koriandr)
- indická kuchyně (kari)
- marocká kuchyně
- poctivý flák masa – třeba grilovaná květová špička s chilli
No a když nevíte co, prostě pořádně oranžové víno nachlaďte a vypijte ho s drahou polovičkou. Jen tak… 🙂
Oslava rozmanitosti
Takže příště, když se rozhodnete pro večer s oranžovým, nezapomeňte, že držíte v ruce víno, které není jen „nějaké víno“. Je to víno s osobností, které má co říct. A pokud si myslíte, že oranžová vína jsou jen módní záležitost, vzpomeňte si na toto: i váš oblíbený svetr byl kdysi pouze „podivným trendem“! Toto víno je totiž jako chameleon – skvěle se přizpůsobí jakékoliv situaci.
Na závěr
Pokud ještě nemáte oranžový Tramín červený ve svém repertoáru, je čas to změnit. Otevřete láhev, vychutnejte si každý doušek a užijte si, jak vás tohle víno vezme na nezapomenutelnou chuťovou cestu. Slunce v lahvi čeká – pojďte ho ochutnat! 🍊✨